موضوع کتاب درباره‌ی چیه؟ می‌فهمی که چرا انضباط شخصی (دیسیپلین) تنها راه برای شکوفایی در زندگی هست.

بر اساس افسانه‌ها، یه‌روز هرکول خیلی قبل‌تر از این‌که اسمش به‌عنوان یه قهرمان بزرگ وارد اساطیر یونان بشه، درحال مسافرت بود و از تپه‌های یونان عبور می‌کرد که به یه دوراهی رسید.

توی یکی از مسیرها یه الهه‌ی زیبا حضور داشت و به هرکول اشاره کرد و نوید یه زندگی مجلل رو بهش داد. الهه به هرکول گفت: «کافیه وارد این مسیر بشی، اون‌وقت تو هرچیزی که بخوای رو به‌دست میاری و هیچ‌وقت توی زندگیت ترس، ناراحتی و ناامیدی رو تجربه نمی‌کنی».

توی اون یکی مسیر، یه الهه‌ی دیگه قرار داشت که اتفاقاً اون هم وعده‌ی یه زندگی مجلل رو به هرکول داد؛ ولی زرق‌وبرقش کمتر از اولی بود. این الهه به هرکول وعده‌ی پاداش‌های بزرگ داد، پاداش‌هایی که قرار بود خودِ هرکول اون‌ها رو در طول زندگیش به‌دست بیاره. الهه بهش گفت: «سفر تو توی این مسیر سخت و طولانیه و تلاش خیلی زیادی رو طلب می‌کنه؛ ولی درعوض تو رو به چیزهای وعده‌ داده ‌شده می‌رسونه!»

هرکول لحظه‌ای فکر کرد و راهی رو برگزید که سرانجام تحولات زیادی در شخصیتش به‌وجود آورد.

هرکول فضیلت رو انتخاب کرد. کلمه‌ی فضیلت شاید قدیمی به‌نظر برسه، اما مفهومی ساده و جاودانه داره: تعالی در فضایل اخلاقی، جسمی و ذهنی.

این افسانه یه معضل بزرگ رو به‌تصویر می‌کشه؛ معضلی که ما هر روز با اون روبه‌رو می‌شیم. این معضل، انتخاب سخت بین رذیلت و فضیلته. راه رذیلت خیلی آسونه؛،ولی درنهایت آخرش هیچه و از طرفی راه فضیلت سخته، اما آدم رو به یه هدف واضح و باارزش (کامل شدن شخصیت) می‌رسونه.

از نظر رواقیونِ باستان، فضیلت چهار بخش داره: شجاعت، اعتدال (انضباط)، عدالت و خرد.

مارکوس اورلیوس، امپراتور بزرگ روم، از این چهار فضیلت به‌عنوان «سنگ محک نیکی» یاد می‌کرد. اون باور داشت که هر چیز خوبی توی زندگی با تمرین این چهارتا فضیلت به‌دست میاد.

من می‌خوام توی این کتاب روی دومین فضیلت یا همون اعتدال (انضباط) تمرکز کنم. می‌خوام که با هم تمام راه‌های عملی برای تقویت انضباط رو بررسی کنیم و ببینیم که چطوری تسلط روی این فضیلت می‌تونه رضایت و آرامش ذهنی رو برای ما فراهم کنه.

راستی خودم رو بهت معرفی نکردم. من رایان هالیدی هستم و خودم رو یکی‌از شیفتگان فلسفه‌ی رواقی می‌دونم. تا الان کتاب‌های زیادی در این رابطه نوشتم که اتفاقا چندتاش از جمله روزنگار رواقی‌گری، مانع یک راه است، ایگو دشمن من است و زندگی رواقیون به‌صورت خلاصه‌شده در چکیدا قرار گرفتن. 

توی کتاب «انضباط فردی سرنوشت شما را تعیین می‌کند» به‌کمک چکیدا متوجه میشی:

  • چرا باید صبح‌ها زود از خواب بیدار شی؟
  • چرا امپراتوری روم ۲۳ سال وارد هیچ جنگی نشد؟
  • چرا نباید خودت رو سرزنش کنی؟