موضوع کتاب درباره‌ی چیه؟ روابط خودت رو اشتباهی پیش نبر و عمر و زندگی خودت رو به فنا نده

رابطه‌ی سالم و رضایت‌بخش چطوریه؟ چه عاملی باید وجود داشته باشه که بگیم یه رابطه، عالی و رضایت‌بخش بوده؟ اگه تا حالا درمورد یه رابطه‌ی ایدئال رویاپردازی نکردی و اصلاً هم تو فکر این چیزها نبودی، احتمالاً توی فیلم‌ها درمورد این روابط چیزهای مختلفی رو دیدی. معمولاً رسانه‌ها سعی می‌کنن که یه رابطه‌ی ایدئال رو برای ما به تصویر بکشن و ممکنه این موضوع تو رو به فکر فرو ببره.

موضوع اصلی اینه که تو نمی‌دونی برای داشتن یا تجربه کردن یه رابطه‌ی این شکلی،‌ دقیقاً به چه چیزهایی نیاز داری. درسته، می‌دونم که می‌تونی درمورد اون چیزهایی که می‌خوای ساعت‌ها حرف بزنی؛ ولی آیا برای رسیدن به اون‌ها تلاش هم می‌کنی؟ تاحالا از خودت پرسیدی که اصلا از رابطه چی می‌خوای؟ عشق، شوروشوق یا درک متقابل؟ آیا تا حالا سعی کردی که برای رسیدن به این‌ها تلاش کنی؟ اگه تو هم مثل بقیه‌ی مردم باشی احتمالاً تلاش نکردی و اوج تلاشت این بوده که یه گوشه بشینی و امیدوار باشی که بهترین اتفاقات برات رخ بدن.

البته بعضی‌وقتا معجزه میشه و یه‌سری چیزا خودبه‌خود ممکنه اتفاق بیفتن؛ اما به‌قول قدیمیا، بادآورده رو باد می‌بره. تو خیلی سریع اون چیزهایی که بدون زحمتی به‌دست آورده بودی رو از دست میدی و بعد تعجب می‌کنی که چرا این‌طوری شد.

من می‌دونم چرا این‌طوری میشه. تو اصلاً برای به‌دست‌آوردن و حفظ اون چیزهایی که یه رابطه‌ی ایدئال رو می‌سازن آماده نیستی و علم لازم رو نداری. البته لازم نیست که نگران باشی؛ چون درصد زیادی از مردم هم نمی‌دونن برای داشتن یه رابطه‌ی ایدئال باید چیکار کنن.

من گری جان بیشاپ هستم و می‌خوام توی کتاب «رابطه‌ات را به فنا نده» بهت کمک کنم که بفهمی برای داشتن یه رابطه‌ی خوب به چه چیزهایی نیاز داری. همین اول بهت بگم که این کتاب قرار نیست که بهت کمک کنه تا دل شکسته‌ت رو درمان کنی یا شریک سابق زندگیت رو ببخشی و از این حرف‌ها. همین‌طور قرار نیست که بهت بگم چطوری معشوق عصبانی خودت رو اصلاح کنی یا توی بحث‌ها پیروز بشی.

به‌جای این‌چیزها، تو قراره به خودت و درون خودت یه نگاه عمیق بندازی و بعد با کارهای سختی که باید انجام بدی تا بتونی روابط فعلی و آینده‌ی خودت رو از نو بسازی، آشنا میشی.

اگه آماده‌ای، بزن بریم.

توی خلاصه کتاب «رابطه‌ات را به فنا نده» به‌کمک چکیدا متوجه میشی که:

  • چرا نباید رفتارهای شریک زندگیت رو کنترل کنی؟
  • چطور میشه روابط رو به رقصیدن تشبیه کرد؟
  • چرا باید رابطه‌ای که به آخرخط رسیده زودتر تموم بشه؟