قبل از اینکه درباره‌ی رابطه خواب و موفقیت صحبت کنم، به این داستانِ واقعی که متیو واکر توی کتاب چرا می‌خوابیم آورده، خوب دقت کن.

شبی در سال ۱۹۸۷، مردی به اسم کنت پارکز بدون کفش سوار ماشینش شد و ۱۴ مایل تا خونه‌ی پدرومادر همسرش رانندگی کرد. پارکز وارد خونه شد، از آشپزخونه چاقویی برداشت و مادرزنش رو به‌قتل رسوند؛ اما وقتی که بعد از قتل، قصد برگشت به خونه‌ش رو داشت، یهو توی ماشین از خواب بیدار شد و دست‌های خونیِ خودش رو دید.

پارکز قبلا هم سابقه‌ی خوابگردی داشت، به‌خاطرِ همین، وقتی با دست‌های خونیش روبه‌رو شد، خیلی زود فهمید که حتما توی خواب کار وحشتناکی رو انجام داده و از اون‌جایی که روحش هم از اتفاقی که افتاده، خبر نداشت، بلافاصله با پلیس تماس گرفت و از اون‌ها درخواستِ کمک کرد. پارکس به پلیس‌ها گفت که فکر می‌کنه کسی رو کشته، اما نمی‌دونه چه کسی.

نویسنده‌ی کتاب چرا می‌خوابیم، یعنی متیو والکر میگه:

مواردی مثل این اتفاق باعث میشن تا من بی‌درنگ ادعا کنم که اختلالات حوزه‌ی خواب نسبت‌به سایر حوزه‌های پزشکی بی‌مانند هستن.

توی سال‌های اخیر و با رواج شبکه‌های اجتماعی، به‌وفور در معرض محتواهایی قرار گرفتیم که کم‌خوابی رو به‌عنوان لازمه‌ی موفقیت تبلیغ می‌کنن و احتمالا همین قضیه هم باعث شده تا با جست‌و‌جو توی گوگل درباره‌ی رابطه خواب و موفقیت به این مطلب برسی.

یه‌نفر از چرخه‌ی خواب ۶ساعته صحبت می‌کنه و یه‌نفر دیگه از کافی‌بودنِ ۴ساعت خواب در شبانه‌روز صحبت می‌کنه؛ اما واقعا چقدر از این ادعاها واقعی و قابل‌استناد هستن؟

جواب یک کلمه هست؛ هیچ‌کدوم! هیچ‌کدوم از این ادعاها علمی و قابل‌اعتنا نیستن.


مطلب پیشنهادی:

۱۰ نکته درباره‌ی موفقیت که باید بدونی، اما نمی‌دونی


یکی‌از مدیران عالی‌رتبه‌ی مایکروسافت در کتاب از نو اثر ساتیا نادلا درباره‌ی اهمیت چرخه‌ی خواب اینطور صحبت می‌کنم:

سال‌های اول که از چین برای کار به آمریکا اومده بودم، به زمان بیشتری نیاز داشتم؛ چون‌که در عین‌حال که کار می‌کردم، درحال تحصیل هم بودم و درکنار این مورد، خودم رو برای ارتقاء شغلی آماده می‌کردم. درابتدا بازه‌ی خواب خودم رو به ۶ساعت و بعدتر به ۴ساعت کاهش دادم، اما خیلی زود آثار این تصمیم روی زندگی کاری و شخصی من مشهود شد. کلافه شده بودم، زود از کوره درمی‌رفتم و قدرت تمرکزم به‌شدت کاهش پیدا کرده بود. درنهایت چاره‌ای جز برگشت به چرخه‌ی خواب ۸ساعته نداشتم.

اگه می‌خوای درباره‌ی اهمیت خواب کافی روی موفقیت بیشتر بدونی، ادامه مطلب رو حتما دنبال کن؛ چون قراره از دریچه‌ی علم به رابطه خواب و موفقیت نگاه کنی.

خواب کافی باعث شادی در محل کار میشه

رابطه خواب و موفقیت

اخیرا دانشمندان سوئدی از ۵هزار کارمندِ بالغ درباره‌ی عادت‌های خوابشون نظرسنجی کردن و درنهایت به این نتیجه رسیدن که استراحتِ کافی در شبانه‌روز به‌طرز مشهودی روی احساسات افراد درطول روز و حتی هفته تاثیر می‌ذاره.

دانشمندان در طی این تحقیق متوجه شدن که اصلاح عادت‌های خواب رابطه‌ی مستقیمی با رضایت از محل کار داره.

اگه نسبت به محیط کارت احساس خوبی نداره، شاید بهتر باشه که قبل از تغییر شغل، نسبت‌به عادت‌های خوابیدنت رویکرد نقادانه داشته باشی.

خواب کافی آستانه‌ی تحمل رو بالا می‌بره

یکی‌دیگه از مشکلاتی که به‌واسطه‌ی خواب ناکافی ایجاد میشه، کم‌حوصلگی هست. استراحت ناکافی، انرژی مغز رو به‌طرز مشهودی کاهش میده و همین قضیه باعث میشه تا اطرافیانت احساس کنن که روز خوبی نداشتی.

خواب کافی از تو آدم دوست‌داشتنی‌تری می‌سازه

در تحقیقی که سال ۲۰۱۶ انجام شد، نتیجه‌ی به‌دست‌اومده نشون می‌داد که اون‌دسته از افرادی که به خوابشون اهمیت میدن، در نظر دیگران آدم‌های دوست‌داشتنی‌تری هستن. این تحقیق حتی به کارآفرین‌ها هم بسط پیدا کرد و نشون داد که رهبران و کآرفرین‌های کاریزماتیک، درطول شبانه‌روز خواب کافی دارن.

خواب کافی، عملکرد حافظه رو ارتقاء میده

تحقیقات ثابت کردن که ذخیره‌سازی اطلاعات در خواب افزایش پیدا می‌کنه و این اتفاق به‌خاطر اینه که خواب باعث میشه تا اطلاعات از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت انتقال پیدا کنن؛ بنابراین اگه یه‌روز قصد داری که جلوی چندین‌نفر اطلاعات مهمی رو ارائه بدی، حتما شبِ قبلش به‌خوبی استراحت کن تا مبادا وسطِ ارائه، اطلاعات رو فراموش کنی.

خواب کافی بهره‌وری و عملکرد رو بهبود میده

تاحالا چندین تحقیق مختلف ثابت کردن که خواب کافی تاثیر مستقیمی روی احساساتِ مثبتِ ما داره. در یکی از این تحقیقات که از دهه‌ی ۱۹۷۰ تا همین‌الان ادامه داشته، دانشمندا به این جمع‌بندی رسیدن:

احساسات منفی مثل ویروس، شیوع‌پذیر هستن. استراحتِ کافی در شب باعث میشه تا احساسات منفی جای خودشون رو به احساسات مثبت بدن؛ بنابراین با خواب کافی، نه‌تنها خودت، بلکه اطرافیانت هم انرژی مثبت دریافت می‌کنن.

خواب کافی از تو آدم باهوش‌تر و موفق‌تری می‌سازه

خواب کافی توانایی ما برای حل مسئله و یادآوری اطلاعات رو افزایش میده. اگه به‌اندازه‌ی کافی استراحت کنی، روزِ بعد عملکرد بهتری خواهی داشت و درنتیجه در کارت موفق‌تر عمل می‌کنی.

بنابراین اگه احساس خستگی می‌کنی، کلمه‌ی سخت‌کوشی رو کاملا فراموش کن و خیلی زود خودت رو به رخت‌خوابت برسون. فراموش نکن که کارِ هوشمندانه، آدم‌ها رو به موفقیت می‌رسونه، نه کارِ سخت. اگه ملاک صرفا برمبنای سخت‌کوشی بود، مورچه‌ها باید موفق‌ترین موجوداتِ روی زمین بودن.

جمع‌بندی درباره رابطه خواب و موفقیت

همه‌ی این موارد رو اگه کنار هم‌دیگه بذاری، می‌بینی که تکه‌های پازل موفقیت رو تشکیل میدن؛ بنابراین اگه می‌خوای از کارت لذت ببری، آستانه‌ی تحمل بالاتری داشته باشی، پیش بقیه محبوب باشی، حافظه‌ی قوی‌ای داشته باشی، عملکرد عالی‌ای داشته باشی، کم‌خطا عمل کنی، هوشمندانه انتخاب کنی و درنهایت داستان موفقیت خودت رو رقم بزنی، قبل‌از هرچیزی دنبالِ یه خواب کامل و آروم باش. با انجام این کارها، موفقیت خودبه‌خود از راه می‌رسه.

اگه درباره‌ی رابطه خواب و موفقیت اطلاعات جالبی داری، حتما توی کامنتا بنویس. ادامه‌ی این مطلب توی بخش کامنت‌ها به‌قلم تو نوشته میشه.